Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

3 Aralık 2014 Çarşamba

Soba Zehirlenmelerine Dikkat!..

Soba Zehirlenmelerine Dikkat!..

İnegöl genelinde 2013 yılında 203 kişi sobadan zehirlenirken, 2014 yılında bu rakam yüzde 180 düşerek 73 oldu.
Tarih: 2.12.2014 09:15:38 / 82 okunma / 0 yorum
Bilgisizlik, ihmal ve denetimsizlik yüzünden soba, şofben ve kombilerden dolayı karbonmonoksit zehirlenmeleri konusunda uzmanlar uyarırken, İnegöl Devlet Hastanesi Acil Servisine başvuran karbonmonoksit zehirlenmeleri, 2013 yılına nazaran 2014 yılında oldukça düştü. 2011 yılında Acil Servise karbonmonoksit zehirlenmelerinden toplam 70 kişi başvururken, 2012 yılında bu sayı yüzde 22 artarak 85 oldu. 2013 yılında ise 203 kişi Acil Servise başvururken, 2014 yılında Kasım ayı sonuna kadar toplam 73 kişi karbonmonoksit zehirlenmesi şüphesiyle başvurdu.
SOBA ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT!
Sonbahar ve kış aylarında bilgisizlik, ihmal ve denetimsizlik yüzünden soba, şofben ve kombilerden dolayı karbonmonoksit zehirlenmelerinin yaşandığını ve çok sayıda insanın hayatını kaybettiğini ifade eden yetkililer, “Bu yıl da havaların soğumaya başlaması ile birlikte insanlarımız ne yazık ki sobadan sızan karbonmonoksit gazı zehirlenmesinden dolayı hayatını kaybetmektedir. Karbonmonoksit kokusuz, renksiz, tatsız bir gazdır ve özellikle uykudayken fark edilmesi oldukça güçtür. Bu nedenle zehirlenme tehlikesine karşı vatandaşlarımızın belli bir bilinçle hareket etmesi ve gerekli tedbirleri alması, çok büyük önem taşımaktadır. Vatandaşlarımızın alacağı tedbirlerin yanı sıra konuyla ilgili denetimlerin aksatılmaması ve düzenli aralıklarla tekrarlanmasının, zehirlenmelerin önüne geçebilecek en önemli unsur olduğu unutulmamalıdır” dediler.
BACA BAKIMLARI MUTLAKA YAPTIRILMALI
Sobaların yanlış kurulumu ve yakılması, baca temizliğinin yaptırılmaması, kalitesiz ve standartlara uymayan yakıt kullanılması, soba-baca ve şofben-baca bağlantılarının yanlış yapılması, bacalar ile soba ve şofben cihazlarının standartlara uygun olmaması veya yanlış montajdan dolayı sonbahar ve kış aylarında karbon monoksit zehirlenmelerinin arttığını vurgulayan yetkililer, “Tekniğine uygun imalatı, temizliği ve bakımı yapılmayan bacalar, zehirlenmelerin ve yangınların başlıca nedenidir. Bacalar standartlara uygun yaptırılmalı, baca çekişini arttırmak için baca yalıtımı yaptırılmalıdır. Pencere veya duvar delinerek yapılan bacada delinen kısımda, sızdırmazlık sağlanmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Soba yakmaya başlamadan önce sonbahar aylarında baca bakımları mutlaka yaptırılmalı ve bu bakımlar düzenli olarak tekrarlanmalıdır. Bacaların yanı sıra, sobanın doğru kurulmaması ve yakılmaması da zehirlenmelerde önemli bir rol oynar. Sobalar aşırı doldurulmamalıdır. Gereğinden fazla doldurulan sobanın duman yolu daralır ve soba içinde düzensiz ısı dağılımı olacağından baca çekişi zayıflar. Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır. Böylece soba içinde ortaya çıkan zehirli gazlar yanarak sobayı terk ederler. Ayrıca yatmadan önce de sobaya kesinlikle yakıt koyulmamalıdır” diye konuştular.
KARBON MONOKSİT ZEHİRLENMESİ ACİL TEDAVİ GEREKTİREN ZEHİRLENMEDİR
İlk yapılması gereken şey hastanın zehirli ortamdan hemen uzaklaştırılması ve yüzde 100 oksijen verilerek hastaneye kaldırılması gerekir. Hastanede hastanın durumu değerlendirilerek temel yaşam desteği sağlanır. Mümkün olan en kısa zamanda Hiperbarik Oksijen tedavisine alınması hayat kurtarıcı, sakatlık riskini azaltıcı ve hastanın yoğun bakımda kalma süresini azaltıcı etkiye sahiptir.
ZEHİRLENMELERDE İLK 24 SAAT ÇOK ÖNEMLİ…
Hiperbarik Oksijen Tedavisi basınç odası içerisinde normal atmosferik basınçtan daha yüksek basınçlarda saf oksijen solutularak uygulanır. Yüksek basınç altında solunan saf oksijen kanda erimiş oksijen miktarını arttırarak doku oksijenasyonunu normal değerinin 20 katına kadar çıkarır. Karbon monoksit zehirlenmelerinde ilk 12-24 saat içerisinde hastayı tedaviye alabilmek çok önemlidir.
 http://www.yildirimgazetesi.com/haber/-sobazehirlenmelerinedikkat-22614.html