Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

26 Aralık 2014 Cuma

Yanıklarda oksijen tedavisi

Yanıklarda oksijen tedavisi

Hiperbarik oksijen tedavisi yüksek basınçta saf oksijen solutularak uygulanır.

Yanık dinamik bir süreç olup, yaralanmadan sonraki 48 saat süresince yaranın derinliği ve genişliği ilerlemeye devam eder. Yaralanma bölgesinde kılcal damarlar tıkanır ve lokal doku ölümü oluşur. Yara çevresinden yeterli oksijen gelmediği için doku hasarı ve ölümü zonlar şeklinde genişleme eğilimindedir. Yaralanma bölgesinde kılcal damarlardan kaçan sıvı dku şişliğine (ödem) sebep olur ve bu da doku oksijenlenmesini daha da bozar.

Yanık tedavisinde hedef hasarın yayılmasını engellemek, ödemi kontrol altına almak, canlı doku ölü doku sınırına yeterli oksijen sağlayarak doku kaybının ilerlemesini durdurmak, tablonun daha da bozularak tüm vücut organlarını ve sistemlerini tutmasını engellemek , enfeksiyonu önlemek/kontrol altına almak, yara iyileşmesini hızlandırmaktır. Standart tedavi yöntemlerine Hiperbarik Oksijen Tedavisinin eklenmesi ile bu hedeflerin büyük kısmına ulaşılmış olur. Özellikle yaralanmadan sonraki ilk 6-24 saat içerisinde uygulanabilmesi durumunda faydalanım maksimumdur. Bu kadar kısa sürede uygulanamasa bile daha geç dönemlerde de fayda eder.

Hisar Intercontinental Hospital'da Hiperbarik oksijen tedavisi yüksek basınçta saf oksijen solutularak uygulanır. Tedavi basınç odası içerisinde 2-3 ATA basınçlarda uygulanır. Tedavi süresi hastanın durumuna göre belirlenir. Tedavi esnasında kandaki oksijen miktarı normalin 15-20 katına kadar çıkar. Yanık bölgesinde mikrodolaşımın yeniden kurulmasını sağlayarak iyileşmeyi hızlandırır, hastanede kalış süresini kısaltır, vücudun savunma sistmini güçlendirerek enfeksiyonu önler veye kontrol altına alınmasını sağlar, cerrahi gereksinimini azaltır.
http://www.ensonhaber.com/yaniklarda-oksijen-tedavisi.html