Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

7 Ocak 2015 Çarşamba

80 KİŞİ KARBONMONOKSİTTEN ZEHİRLENDİ!

80 KİŞİ KARBONMONOKSİTTEN ZEHİRLENDİ!
Son günlerde ülke genelinde doğalgaz ve karbonmonoksit zehirlenmelerine bağlı ölümlerin yaşanması üzerine yetkililer, vatandaşları bu konuda uyardı.
Tarih: 30.12.2014 10:12:20 / 96 okunma / 0 yorum
İnegöl’de özellikle akşam saatlerinde başlayan lodos nedeniyle yaşanabilecek soba zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması konusunda uyarılara bulunulurken, İnegöl’de 2014 yılında soba zehirlenmesi şüphesiyle 80 kişi İnegöl Devlet Hastanesi Acil Servisinde tedavi altına alındı.
Bilgisizlik, ihmal ve denetimsizlik yüzünden yaşanan karbonmonoksit zehirlenmeleri konusunda İnegöllüleri uyaran yetkililer, İnegöl Devlet Hastanesi Acil Servisine 2011 yılında 70 kişi, 2012 yılında 85, 2013 yılında 203, 2014 yılında ise toplam 80 kişinin karbonmonoksit zehirlenmesi şüphesiyle başvurduğunu hatırlattılar.
Sonbahar ve kış aylarında bilgisizlik, ihmal ve denetimsizlik yüzünden soba, şofben ve kombilerden dolayı karbonmonoksit zehirlenmelerinin yaşandığını ve çok sayıda insanın hayatını kaybettiğini ifade eden yetkililer, “Bu yıl da havaların soğumaya başlaması ile birlikte insanlarımız ne yazık ki sobadan sızan karbonmonoksit gazı zehirlenmesinden dolayı hayatını kaybetmektedir. Karbonmonoksit kokusuz, renksiz, tatsız bir gazdır ve özellikle uykudayken fark edilmesi oldukça güçtür. Bu nedenle zehirlenme tehlikesine karşı vatandaşlarımızın belli bir bilinçle hareket etmesi ve gerekli tedbirleri alması çok büyük önem taşımaktadır. Vatandaşlarımızın alacağı tedbirlerin yanı sıra konuyla ilgili denetimlerin aksatılmaması ve düzenli aralıklarla tekrarlanmasının, zehirlenmelerin önüne geçebilecek en önemli unsur olduğu unutulmamalıdır” dediler.
BACA BAKIMLARI MUTLAKA YAPTIRILMALI
Sobaların yanlış kurulumu ve yakılması, baca temizliğinin yaptırılmaması, kalitesiz ve standartlara uymayan yakıt kullanılması, soba-baca ve şofben-baca bağlantılarının yanlış yapılması, bacalar ile soba ve şofben cihazlarının standartlara uygun olmaması veya yanlış montajdan dolayı sonbahar ve kış aylarında karbon monoksit zehirlenmelerinin arttığını vurgulayan yetkililer, “Tekniğine uygun imalatı, temizliği ve bakımı yapılmayan bacalar, zehirlenmelerin ve yangınların başlıca nedenidir. Bacalar standartlara uygun yaptırılmalı, baca çekişini arttırmak için baca yalıtımı yaptırılmalıdır. Pencere veya duvar delinerek yapılan bacada delinen kısımda, sızdırmazlık sağlanmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Soba yakmaya başlamadan önce sonbahar aylarında baca bakımları mutlaka yaptırılmalı ve bu bakımlar düzenli olarak tekrarlanmalıdır. Bacaların yanı sıra, sobanın doğru kurulmaması ve yakılmaması da zehirlenmelerde önemli bir rol oynar. Sobalar aşırı doldurulmamalıdır. Gereğinden fazla doldurulan sobanın duman yolu daralır ve soba içinde düzensiz ısı dağılımı olacağından baca çekişi zayıflar. Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır. Böylece soba içinde ortaya çıkan zehirli gazlar yanarak sobayı terk ederler. Ayrıca yatmadan önce de sobaya kesinlikle yakıt koyulmamalıdır” diye konuştular.
ACİL TEDAVİ GEREKTİREN ZEHİRLENMEDİR
Yetkililer, “İlk yapılması gereken şey, hastanın zehirli ortamdan hemen uzaklaştırılması ve yüzde 100 oksijen verilerek hastaneye kaldırılması gerekir. Hastanede hastanın durumu değerlendirilerek temel yaşam desteği sağlanır. Mümkün olan en kısa zamanda Hiperbarik Oksijen tedavisine alınması hayat kurtarıcı, sakatlık riskini azaltıcı ve hastanın yoğun bakımda kalma süresini azaltıcı etkiye sahiptir.
ZEHİRLENMELERDE İLK 24 SAAT ÇOK ÖNEMLİ
Hiperbarik Oksijen Tedavisi basınç odası içerisinde normal atmosferik basınçtan daha yüksek basınçlarda saf oksijen solutularak uygulanır. Yüksek basınç altında solunan saf oksijen kanda erimiş oksijen miktarını arttırarak doku oksijenasyonunu normal değerinin 20 katına kadar çıkarır. Karbonmonoksit zehirlenmelerinde ilk 12-24 saat içerisinde hastayı tedaviye alabilmek çok önemlidir” dediler.
 http://www.yildirimgazetesi.com/haber/80kisikarbonmonoksittenzehirlendi-22925.html