Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

7 Nisan 2015 Salı

Madenlere yaşam odası kurulacak

yaşam-odası-maden

Madenlere yaşam odası kurulacak

Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda değişiklik yapan kanun tasarısına eklenen madde ile madenlere yaşam odaları getirildi.
Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda değişiklik yapan kanun tasarısına muhalefetin ısrarı sonucu eklenen madde ile madenlere yaşam odaları getirildi.
Madenlere yaşam odası getirilen madde şöyle:
“Maden işyerlerinin hangilerinde sığınma odalarının kurulabileceği ve bu odaların teknik özelliklerine dair usul ve esaslar Bakanlıkça bir yıl içerisinde çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir. Bu teknik özellikler, ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak belirlenir.”
Tepki çeken madde çıkarıldı
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda, çalışanların kişisel koruyucu donanım kullanmaması, makine ve teçhizatın koruyucusunu etkisiz hale getirmesi, işle ilgili güvenlik kurallarına uymaması nedeniyle ayrı ayrı üç defa yazılı olarak uyarılması halinde tazminatsız olarak işten çıkarılması maddesi de yer alıyordu. Muhalefetle varılan uzlaşma çerçevesinde bu madde de paketten çıkarıldı.
Genç işsizlere teşvik
Genç işsizlerin belli koşullarda istihdam edilmesi halinde sigorta primi işveren hissesi de İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.18 yaşından büyük, 29 yaşından küçük olanlardan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından 31 Aralık 2016’ya kadar başlatılan işbaşı eğitim programlarını tamamlayanların, programı bitirmelerini müteakip üç ay içinde meslek alanında işe alınması ve işe alındıkları iş yerindeki ortalama sigortalı sayısına ilave olarak istihdam edilmeleri kaydıyla; imalat sektöründe işe alınmaları halinde 42, diğer sektörlerde işe alınmaları halinde ise 30 ay süreyle asgari ücret üzerinden sigorta primi işveren hissesi, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.
Emekli olduktan sonra çalışanlardan kesilen yüzde 15’lik sosyal güvenlik destek primi oranı yüzde 10’a düşürülecek. Uygulama bu yılın Temmuz ayından itibaren başlayacak.
Tazminatlar ödenecek
Yeraltı maden işletmeciliği yapan şirketlere ait malların TMSF tarafından el koyma ya da takip yoluyla satışından elde edilen gelirler, öncelikle söz konusu şirketlerde çalışmış olan işçilerin hak ettikleri kıdem tazminatları ve diğer ücret alacakları ödemesinde kullanılacak. Ödemeler, TMSF tarafından söz konusu çalışanların hesaplarına yatırılacak.
Soma’da yaşanan iş cinayeti sonrasında kapatılan işletmelerde çalışmış olan işçiler de kıdem ve ihbar tazminatları ile fazla çalışma izin ve benzeri ücretlerini bu kapsamda alabilecek.

Bu habere de bakabilirisiniz

basın-özgrülüğü-10-ocak-2015

ÇGD: Gazetecilik baskı altında

Basın ve ifade özgürlüğüne dair bu yılın ilk üç ayına ait veriler yine iç açıcı ...